496522-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Inredningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende inredningsarkitekter
Referensnummer: UPP 2021/119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79931000 Inredningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Det kommande ramavtalet omfattar konsulttjänster avseende inredningsarkitekter. Malmö universitet avser att teckna ramavtal med minst tre (3) anbudsgivare.
Inredningsuppdragen kommer att skilja sig åt i omfattning och bredd från stora nybyggnadsprojekt eller ombyggnadsprojekt från förstudie till färdiga förfrågningsunderlag.
Den uppskattade volymen för detta ramavtal är 2 500 000 SEK.
Köparen uppskattar fördelning av avrop till 20 % biträdande inredningsarkitekt och 80 % handläggande inredningsarkitekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Inredningsuppdragen kommer att skilja sig åt i omfattning och bredd från stora nybyggnadsprojekt eller ombyggnadsprojekt från förstudie till färdiga förfrågningsunderlag. Det kan komma att handla om allt från enkla utredningsskisser till att endast ta fram möbelförteckningar (utifrån redan givna möbleringsplaner). Karaktäristiskt för en huvuddel av alla uppdrag är att det finns ett antal redan beslutade förutsättningar som inredningsarkitekten har att förhålla sig till. I vissa större projekt, kommer inredningsarkitekter att vara delaktiga i konsultgrupp/projektgrupp.
Volym
Den totala takvolymen för detta ramavtal uppgår till 3 000 000 SEK. Med total takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet. Observera att angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.