496525-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Avloppshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolbilstjänster samt TV-inspektion
Referensnummer: 2021/694
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90400000 Avloppshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling omfattar Stenungsunds kommuns och Lilla Edets kommuns behov av Spolbilstjänster samt TV-inspektioner under avtalsperioden.
Målsättningen med ramavtalsupphandlingen är att få till stånd ett långsiktigt samarbete som säkerställer snabba leveranser av efterfrågade tjänster utförda på ett fackmannamässigt sätt och till ett kostnadseffektivt pris.
Ramavtalet beräknas starta 2021-12-01 och beräknas löpa 48 månader inklusive förlängningar.
Upphandlingen är uppdelad i följande delområden enligt nedan:
Delområde 1,Spolbilstjänster Stenungsund
Delområde 2, TV-inspektion Stenungsund
Delområde 3, Spolbilstjänster Lilla Edet
Delområde 4, TV-inspektion Lilla Edet
Anbud går att lämna på en eller flera delar av upphandlingen.
Beställaren avser att teckna ramavtal med maximalt tre leverantörer per delområde. L
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90470000 Rensning av avlopp, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsupphandling  omfattar Stenungsunds kommuns och Lilla Edets kommuns behov av Spolbilstjänster samt TV-inspektioner under avtalsperioden.
Allmän orientering
Stenungsunds kommun och Lilla Edets kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en gemensam ramavtalsupphandling avseende Spolbilstjänster samt TV-inspektion. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Delområde 1,Spolbilstjänster- Stenungsund- omfattar Stenungsunds kommuns behov av spolning och rensning av självfallsledningar med därtill hörande anläggningar, (avloppspumpstationer och avloppsreningsverk),kommunala fastigheter, rännstensbrunnar samt rotskärning/fräsning m.m.
Delområde 2, TV-inspektion Stenungsund -omfattar inspektion för kontroll av funktion och status på ledningsnätet för planering av förnyelseåtgärder, inspektion för lokalisering och åtgärdande vid akut uppkomna driftstörningar samt inspektion för kontroll vid besiktning av ny ledning.
Delområde 3, Spolbilstjänster Lilla Edet -omfattar Lilla Edets kommuns behov av spolning och rensning av självfallsledningar med därtill hörande anläggningar (avloppspumpstationer och avloppsreningsverk), rännstensbrunnar samt rotskärning/fräsning m.m.
Delområde 4, TV-inspektion Lilla Edet - omfattar inspektion för kontroll av funktion och status på ledningsnätet för planering av förnyelseåtgärder, inspektion för lokalisering och åtgärdande vid akut uppkomna driftstörningar samt inspektion för kontroll vid besiktning av ny ledning.
Beställaren avser att teckna ramavtal med maximalt tre leverantörer per delområde. Leverantörerna kommer att rangordnas inbördes utifrån lägst anbudssumma för varje delområde, förutsatt att så många blir kvalificerade vid upphandlingen.
Beställarna
För information om respektive deltagande kommun, se respektive hemsida;
Stenungsunds kommun
Lilla Edets kommun
Förbehåll
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Observera att detta ramavtal inte gäller för enskilda avlopp.
Beställaren förbehåller sig rätten att genomförande separata upphandlingar där både spolbilstjänster samt TV-inspektioner kan förekomma i samband med VA-utredningar/projekt.
Angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.