496535-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparationer och förebyggande service av storköksutrustning
Referensnummer: UH-2018-181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings kommun inbjuder Er att lämna anbud i upphandling av "Reparationer och förebyggande underhåll av storköksutrustning" till enheter i Norrköpings kommun i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
Storköksutrustning består bland annat av diskmaskiner (tunnel-, entanks-, huv och grovdiskmaskiner), kombiugnar, spisar, stekbord, stekhällar, kokgrytor, kokerier, värmeskåp, potatisskalmaskiner, blandningsmaskiner, skivmaskiner, skärmaskiner, potatisskalare, värmerier och packmaskiner. Vanliga förekommande fabrikat är bland annat Granuldisk, Electrolux, Getinge, Hounö, Jöni, Metos, Rational och Wexiödisk.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg www.e-avrop.com.
Ytterligare information om Upphandlingscenter och vår verksamhet finns på www.upphandlingscenter.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen