496566-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förstudie & ansökningshandlingar Miljötillstånd Utsprångskajen
Referensnummer: UH-2018-046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands Kommun avser att genomföra en förstudie och ansöka om nytt miljötillstånd. Detta för att kunna utreda vidare om en eventuell ombyggnad och utbyggnad av Utsprångskajen.
Uppdraget avser framtagande av färdigt underlag för miljötillstånd för hamnverksamhet där vattenverksamhet ingår. Bistå vid arbete med ny detaljplan. Förstudie med medborgardialog, skisser och gestaltning.
Mer information finns i Upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen