Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konserveringstjänster
Referensnummer: 233-896-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92521200 Konservering av utställningsföremål och exemplar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Konserveringstjänster.
Exempel på tjänster som ingår i uppdraget är konservering av arkeologiskt material, konservering i fält, rapportskrivning, tillståndsbedömningar, analyser och konsultation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92520000 Musei- och tillhörande tjänster, 92521000 Museitjänster, 92521210 Konservering av utställningsföremål, 92521220 Konservering av föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att tillgodose Statens historiska museers (SHM) behov av konserveringstjänster.
Arkeologisk och kulturhistorisk föremålskonservering, konservering i fält, konsultation, tillståndsbedömningar och samråd.