Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tankning inrikes flygplatser.
Referensnummer: 16FMV13804
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63733000 Flygplanstankning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett befintligt avtal för tjänsten tankning av Jet A1 på inrikes flygplatser. Avtalet upphör 2017-09-30 och behov finns av att teckna nytt ramavtal. Försvarsmakten använder avtalet bl.a. vid tankning av statsflyget och transportflygplan C-130 Hercules (Tp84).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tankning av Jet A1 vid inrikes flygplatser.