Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Subvention för återvinning och skrotning av fritdsbåtar
Referensnummer: 2978-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50244000 Renovering av skepp och båtar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten ska utföras för att genom skrotning med återvinning av fritidsbåtar minska risken för plast i havet.
Subventionen som ges avser fritidsbåtar som ägs och lämnas in av fysiska privatpersoner.
Upphandlingen avser att Havs- oc vattenmyndigheten ger subvention till leverantör för att därigenom öka antalet fritidsbåtar som skrotas och återvinns.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50243000 Skrotning av skepp, 50244000 Renovering av skepp och båtar, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall, 90700000 Miljötjänster, 90722000 Miljöåterställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen