496758-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster - Sjuksköterskor
Referensnummer: UH-2019-68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inhyrning av sjuksköterskor, vikarier och resursförstärkning som inte kan rekryteras eller på annat sätt tillgodoses på grund av rådande sjuksköterskebrist, vid behov till Inköpssamverkans samtliga kommuner - Boxholm, Mjölby, Motala, Vadstena, Ydre och Ödeshög.
År 1 beräknas Inköpssamverkans samlade behov av bemanning vara ca 21 sjuksköterskor. De upphandlande myndigheterna garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 98513100 Bemanningstjänster för enskilda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen