Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell patientenkät - Insamling av patienterfarenheter
Referensnummer: 22/170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling ska resultera i ett ramavtal för enkätundersökningar inom Nationell patientenkät där SKR och landets regioner är avropsberättigade.
Avsikten är att ingå ramavtal med tre leverantörer, förutsatt att ett tillräckligt antal inkomna anbud uppfyller kraven i upphandlingsdokumenten. Avrop kommer ske enligt rangordning.
Upphandlingens uppskattade värde är ca 36 MKR för hela ramavtalstiden. Takvolymen för ramavtalet uppgår till 50 MKR.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311000 Undersökningar, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79313000 Resultatuppföljning, 79315000 Sociala undersökningar, 79320000 Opinionsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen