496775-2019 - KonkurrensutsättningSverige-HÄRNÖSAND: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildhanteringssystem inom området röntgen och klinisk fysiologi (RIS/PACS)
Referensnummer: 17RS11169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna inbjudan ges möjlighet att inlämna ansökan om att få delta i Region Västernorrlands upphandling av ett nytt bildhanteringssystem inom området röntgen och klinisk fysiologi (RIS/PACS).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48328000 Programvara för bildbehandling, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västernorrland avser upphandla ett nytt bildhanteringssystem (RIS/PACS) inom området röntgen och klinisk fysiologi. Vår avsikt är att röntgen, avdelningen för klinisk fysiologi och även mammografin (option) ska kunna nyttja samma informationssystem och att allt bildmaterial ska lagras i ett gemensamt bildarkiv. Tjänsten ska upplevas som ett sammanhållet system av användarna.
Systemet ska levereras som en tjänsteleverans där leverantören har ett totalansvar. Detta innebär bland annat att leverantören ska ansvara för:
— Införandeprojekt med tillhörande utbildning
— Migrering från befintliga system
— Drift och förvaltning
— Vidareutveckling och uppdatering
— Support & underhåll
— Dokumentation
Anbudssökande ska även kunna erbjuda följande optioner:
— Mammografi-modul
— Ortopedmodul med protesmallning
— Stråldosinsamlingssystem
— Externt medicinskt uppslagsverk/referensbibliotek
— Migrering i samband med tjänstens avveckling
Avtalstid: Avsikten är att teckna ett avtal som löper fem (5) år från och med avtalssignering med möjlighet till en eller flera förlängningar upp till sex (6) år.
Region Västernorrland avser teckna avtal med en (1) leverantör för samtliga delar av upphandlingen.
Region Västernorrland avser att teckna ett funktionsavtal baserad på betalning per undersökning.