496843-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Bussar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal leverans av bussar med biogasdrift.
Referensnummer: VL 170 060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121000 Bussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser leverans av tre busstyper för biogasdrift fördelat på två delar:
— Del 1 18 st. stadsbussar 12 och 92 st. stadsbussar 18 m,
— Del 2 74 st. regionbussar 15 m.
Ramavtalet gäller tiden från kontraktets ikraftträdande till 2020-12-31 med leverans av bussar enligt ovan.
Möjlig förläng på 2 + 2 år, dvs längst tom 2024-12-31 med ytterligare ca 100 bussar.
Beställaren avser att teckna ramavtal för varje del för sig eller för båda tillsammans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Del 1 18 st. stadsbussar 12 och 92 s. stadsbussar 18 m,