496974-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myråsens förskola
Referensnummer: SBN 2022/251
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av förskola med 8 avdelningar i två plan och teknikrum plan 3.
Fastigheten Dalaberg 1:10 är ca 1,1 ha tomtmark och utgör del av arbetsområdet. Utöver det flyttas befintlig gc-väg och VA-ledning för att läggas utanför tomtgräns i väster. En ny angöringsväg ska dras över stamfastigheten Dalaberg 1:1.
Byggnad/er är ca 2.300 m2 BTA, inklusive fläktrum och uteförråd.
Omfattning framgår av handlingar angivna i förfrågningsunderlag under AFB.22
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45262210 Grundläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen