Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandbekämpning och Sjösäkerhet
Referensnummer: C 2021-0277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80550000 Säkerhetsövningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser instruktörer och övningsfält för brandbekämpning samt sjösäkerhet (brand på plattform).
Om upphandlingen
Avtalen omfattar genomförande av övningsmoment inom utbildningar i brandbekämpning samt sjösäkerhet. Momenten infattar en teoretisk del samt en praktisk del. Den teoretiska delen genomförs i Chalmers lokaler och den praktiska delen genomförs på anbudsgivarens brandfält/anläggning. Vilka utbildningar som ska genomföras samt hur de ska genomföras och examineras styrs till fullo av Transportstyrelsens Författningssamling; Föreskrifter om ändring i Transportstyrelsens föreskrifter och allmänna råd (TSFS 2011:116) om utbildning och behörigheter för sjöpersonal; TSFS 2013:47.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75250000 Brandkårs- och räddningstjänster, 75251110 Brandskyddstjänster, 80330000 Säkerhetsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen