497006-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Hamnanläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Port expansion Orrskär
Referensnummer: 13057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Söderhamns Kommun avser att uppföra en ny kaj med tillhörande terminalyta i Orrskärs hamn.
Syftet är att möjliggöra utökad godshantering genom att en minst 100 m lång kaj anläggs med tillhörande utfyllnad av vattenområde för tillskapande av ny terminalyta.
För att erhålla tillräckligt vattendjup vid den nya kajen ingår också fördjupningsmuddring av den nya hamnbassängen.
Arbetena i denna Entreprenad omfattar i huvudsak:
• Erforderlig projektering
• Anläggande av ny kajkonstruktion
• Muddring för ny hamnbassäng samt tippning av muddermassor för ny terminalyta
• Utfyllnad av vattenområde för ny terminalyta
• Belysning
Detaljerade uppgifter om projektet i övrigt framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 170 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45241600 Installation av hamnbelysningsutrustning, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen