497007-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kista: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Mälteriet 2, totalentreprenad med samverkan
Referensnummer: MIC 2022/307
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är Kv. Mälteriet 2, som uppfördes 1980 och rymde ursprungligen bostadshotell för pensionärer. Sedan 1999 ägs och förvaltas objektet av beställaren, som successivt byggt om och moderniserat lägenheterna.
Fastigheten består av flera byggnader med varierande våningshöjd som sitter ihop tre och tre i en huskropp. Huskropparna benämns som hus A och C och består av 6-12 plan/huskropp. Delarna sitter ihop länkande med en lågbyggnad i två plan som benämns som hus B.
Fastigheten inrymmer idag ett seniorboende samt ett vård- och omsorgsboende om sammanlagt 178 stycken lägenheter.
Fastigheten är nu aktuellt för en stamrenovering av ca 180 st lägenheter. Stamrenovering omfattar ca 19 200 m².
Under hela stamrenoveringen kommer kvarboende hyresgäster och pågående verksamhet finnas i anslutning till arbetsområdet.
Övrigt
Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad med samverkan, se ”Entreprenadkontrakt” för en närmare beskrivning av byggprocessen och entreprenadens två faser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen