497037-2018 - ResultatSverige-Umeå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Speditör
Referensnummer: FS 2.1.2-750-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Speditör till Umeå Universitet för en avtalsperiod om två (plus option på två) år.
Hantering av prioriterade försändelser där krav finns på till exempel spårbarhet, leveranssäkerhet, transporttemperatur och/eller kortare leveranstider. Avtalet omfattar både internationella och nationella försändelser dock ej brev och paket inrikes, ej heller transport av djur.
Syftet med avtalet är att leverantören ger förslag på och tillhandahåller kostnadseffektiva och optimala alternativ för i huvudsak transporter från universitetet men i vissa fall till universitetet. Vidare ska leverantören säkerställa att paket är rätt packat och märkt, samt hantera fraktsedlar och tulldeklaration. Det ska vara enkelt och säkert för medarbetare att skicka paket och underlätta universitetets tullhantering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen