497092-2018 - ResultatSverige-Ängelholm: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts delområde 3
Referensnummer: KS2018/356
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skolskjutstransporter enligt turer angivna i Bilaga 2 Turbeskrivning. Skolskjutstransporter ska ske varje skoldag, 178-182 dagar per läsår. Antalet dagar kan komma att variera inom detta intervall för vissa turer eftersom gymnasieskolan och grundskolan har separata läsårstider.
Skolskjutstransporterna kommer fortlöpande under avtalstiden att anpassas till skolornas schemaläggning. Resorna kommer att samordnas så att så många som möjligt åker med på samma resa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar skolskjutstransporter inom delar av Ängelholms kommun. Se förfrågningsunderlag för mer detaljerad info.
Information om upphandlingen
Upphandlingen omfattar skolskjutstransporter enligt turer angivna i Bilaga 2 Turbeskrivning. Skolskjutstransporter ska ske varje skoldag, 178-182 dagar per läsår. Antalet dagar kan komma att variera inom detta intervall för vissa turer eftersom gymnasieskolan och grundskolan har separata läsårstider.
Kommunen har sedan tidigare ett upprättat avtal för Särskilda skolskjutstransporter för transport av elever med särskilda behov. Dessa transporter omfattas ej i denna upphandling.
I det fall någon/några skolor under avtalstiden för denna upphandling kommer att ha sluttider där få årskurser slutar samtidigt, kommer det att resultera i att ett färre antal skolskjutselever är i behov av transport. Skulle detta inträffa kommer kommunen att använda sig av avtalet för Särskilda skolskjutstranporter som beskrivs ovan, för att täcka berörda turer.
Upphandlingens värde beräknas till ca 3,7 MSEK per år. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet, så som t.ex. enstaka turer med elever med särskilda behov kan bedrivas i egen regi.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas.
Omfattning
Upphandlingen omfattar skolskjutstransporter enligt Bilaga 2 Turbeskrivning.