497112-2018 - ResultatSverige-Sundsvall: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Relining/rörinfodring
Referensnummer: UH-2018-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för utförande av service-, underhålls- och ombyggnadsarbeten.
Det huvudsakliga behovet är löpande arbeten inom relining/rörinfodring i beställarens fastigheter men också i projektform i form av totalentreprenad med förnyad konkurrensutsättning av ett värde som överstiger 200.000 SEK.
Sundsvall kommun avser teckna avtal med 2-4 leverantörer beroende på inkomna kvalificerade anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen