497357-2023 - ResultatSverige-Västerås: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemlösning för BIM
Referensnummer: FN 2023/00074-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en lösning för hantering av information om den byggda miljön i form av dokument, objektmodeller och objektinformation i såväl projekt- som i förvaltningsskedet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lösningen ska levereras som en molntjänst med ett helhetsansvar för leveransen.
Med helhetsansvar avses bland annat:
·         Tillhandahållande av tjänsten.
·         Nyttjanderätt till tjänsten.
·         Införande av tjänsten.
·         Anpassningar, uppdateringar och nya versioner av tjänsten.
·         Support och underhåll på tjänsten.
·         Utbildning.
·         Dokumentation.
·         Statistik.
·         Konsulttjänster.
·         Avveckling och överlämning.
Tjänsten ska levereras som en kommunlicens.