497649-2017 - ÄndringSverige-Jönköping: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal om strategisk partnering nyproduktion för Bostads AB Vätterhem
Referensnummer: 17/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Bostads AB Vätterhem är ett helägt kommunalt bolag som äger och förvaltar ca 8600 lägenheter och ca 120 000 m² kommersiella lokaler fördelat på företagets fyra förvaltningsområden; City, Råslätt, Österängen och Öxnehaga. Vi söker nu efter entreprenörer som tillsammans med oss vill vara med att utveckla och förverkliga våra nyproduktionsplaner genom detta ramavtal om strategisk partnering.