497653-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ, sanering, flytthjälp och magasinering
Referensnummer: 23/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska tillgodose Marks kommun, Marks Bostad AB och Bollebygds kommuns behov av städtjänster såsom storstäd, flyttstäd, sanering, packning samt flyttning, bortforsling eller magasinering av bohag.
Marks kommun och Bollebygds kommun har städtjänst i egen regi och denna upphandling kommer att betraktas som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63120000 Lagring och magasinering, 63122000 Magasinering, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen