Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vasaskolan om- och tillbyggnad, Gavlefastigheter
Referensnummer: 11181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter Gävle kommun AB upphandlar nybyggnation av naturvetenskapligt centrum samt matsal. Renovering och viss ombyggnad av befintlig skola, byte av alla elinstallationer samt byte av mycket av övriga installationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 240 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen