497732-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Bärbara datorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärbara datorer.
Referensnummer: KS-2017-309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213100 Bärbara datorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende bärbara datorer enligt förfrågningsunderlag.
—Konfiguration 1: ca: 150-200 st./ år.
—Konfiguration 2: ca: 100-150 st./ år.
—Konfiguration 3: ca: 50-100 st./ år.
—Konfiguration 4: ca: 200- 300st./ år.
(För varje beställd dator så beställs det oftast fodral i form av väska eller ryggsäck).
Angivna antal är baserade på statistik och utgör ingen utfästelse från beställaren.
De fyra konfigurationer kommer att ingå i basen bland bärbara datorer i Säffle kommun, där även kommunens bolag så som Säffle bostäder AB, och Säffle kommunikations AB ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen