497734-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Köping: Byggnation av ålderdomshem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öster Kolsva 6:2 Köpings kommun Om- och tillbyggnad Eklidens äldreboende
Referensnummer: VMKF-U 2020.83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar enbart som
Översiktlig information.
Objektet avser om- och tillbyggnad av Äldreboendet Ekliden om ca 1 500 kvm
Ombyggnad och ca 3 000 kvm tillbyggnad samt tillhörande markarbeten.
Underlag för anbud framgår av AFB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar enbart som översiktlig information.