497775-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Strategisk samarbetspartner - Organisations- och ledarutveckling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStrategisk samarbetspartner - Organisations- och ledarutveckling
BeskrivningEkerö kommun avser att upphandla ramavtal med en strategisk samarbetspartner för organisations- och ledarutveckling. Bakgrund Ekerö kommun har ett tydligt utvecklingsfokus där kommundirektören har i uppdrag att utveckla och möta framtidens Ekerö. I kommunstyrelsens verksamhetsplan finns uppdrag till kommundirektören att säkerställa en ändamålsenlig organisation, ett koncernperspektiv och effektiva processer. För att uppnå dessa mål är det centralt att ha en robust ledarskapsstruktur och en kontinuerlig utveckling av organisationen. Under våren 2024 har ett nytt kommunledningskontor formats med ett kommunövergripande fokus på följande områden: Organisationsutveckling: Att säkerställa att kommunens organisation är effektiv, flexibel och anpassningsbar för framtida utmaningar.Styrning: Att etablera och underhålla effektiva styrningsmodeller som stödjer både strategiska och operativa mål.Strategisk utveckling: Att utveckla långsiktiga strategier som främjar hållbar tillväxt och utveckling inom kommunen.Stöd till verksamhet: Att erbjuda stöd och resurser till olika verksamhetsområden för att maximera deras effektivitet och resultat. För att stärka ledarskapet inom kommunen finns tre centrala ledningsforum: Kommunledningsgruppen: Består av förvaltnings- och bolagschefer och leds av kommundirektören. Detta forum fokuserar på övergripande strategiska frågor och samordning mellan olika verksamhetsområden. Budgetledning: Ett forum där budgethållning, resultat och uppföljning står i fokus. Leds av kommundirektören och stabschefen för kommunledningskontoret. Förvaltningarnas och bolagens ledningsgrupper: Varje förvaltning och bolag har egna ledningsgrupper som leds av respektive förvaltnings- eller bolagschef.Utöver dessa ledningsforum organiserar kommunen gemensamma chefsdagar där alla kommunens chefer deltar. Dessa dagar syftar till att skapa en gemensam förståelse för kommunens mål och strategier, samt att främja samarbete och erfarenhetsutbyte mellan cheferna. För att stödja cheferna i deras ledarskapsroll erbjuder kommunen även individuell coachning och stöd (en till en). Syfte Ekerö kommun önskar genom denna upphandling teckna avtal med en strategisk samarbetspartner som under de kommande åren kan stödja kommunen i utveckling av verksamhet, kultur, medarbetarskap och ledarskap. Denna samarbetspartner skall ha gedigen erfarenhet och expertis inom områdena organisationsutveckling och ledarskapsträning. Uppdrag Leverantören skall vara en strategisk partner i frågor avseende verksamhetsstyrning, organisation och ledarskap. Uppdrag kan komma att innefatta för- och efterarbete samt genomförande. Uppdrag skall utgå ifrån kommunledningens och förvaltningsledningarnas behov. Uppdragen kan komma att innefatta stöd såväl till politisk ledning som tjänstepersonsorganisationen. Uppdragen kan bestå av utvecklingsinsatser såväl i grupp som individuellt samt utredningsuppdrag kopplat till ovanstående. Volym Uppskattad volym är ca 600 000 - 1 000 000 kr/år.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101579:Lot:1