497816-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Fartyg och båtar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildningsfartyg
Referensnummer: UH-2022-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34500000 Fartyg och båtar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ett kontrakt gällande köp av ett skolfartyg upphandlingen görs med ett påskyndat förfarande.
Beställaren har idag ett skolfartyg, men behöver av åldersskäl uppdatera flottan.
Fartyget ska ha Kojplatser + mäss + kabyss för minst 12 personer och dräktighet max. 499 GT. Fartyget ska ha samtliga erforderliga certifikat giltiga för minst fartområde Närfart.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens värde uppskattas till 5 000 000kr.