497882-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial till SiS.
Referensnummer: 2.2-2575-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sjukvårdsmaterial. Med sjukvårdsmaterial avses i denna upphandling dels förbandsmaterial, dels sjukvårdsutrustning.
Förbandsmaterial i form av bl.a. bandage, häftor och tejp, sårläkningsprodukter, instrument samt övrigt material vilket kan vara handskar, desinfektion, hygienartiklar samt salva/kräm.
Sjukvårdsutrustning i form av bl.a. blodtrycksmätare, febertermometer, ortoskop, stetoskop samt tillbehör till dessa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 18424300 Engångshandskar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen