497916-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Beläggningsmaterial
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansavtal Mark och beläggningsarbete Bodens kommun
Referensnummer: KS 2018/1078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39812500 Beläggningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun avser att upphandla ett samverkansavtal (partnering) för kommunens mark- och beläggningsarbete under en avtalsperiod om ca 6 år. Upphandlingen kommer att omfatta entreprenader gällande små och medelstora mark- och beläggningsarbeten. Kommunen uppskattar det årliga avtalsvärdet till ca 15 Mkr men avtalsvärdet kan variera mycket beroende på beviljade medel samt behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39812500 Beläggningsmaterial, 43312000 Vägbeläggningsmaskiner, 44113800 Vägbeläggningsmaterial, 44113810 Ytbehandling, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112100 Dikesgrävning, 45112200 Borttagning av jordskikt, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45112700 Landskapsplanering, 45113000 Tomtarbeten, 45120000 Provborrning och borrning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223200 Konstruktionsarbete, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233223 Nybeläggning av körbana, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 45233251 Nybeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen