497930-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Byggnation av badrum
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Våtrumsrenovering
Referensnummer: 18/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211310 Byggnation av badrum
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med detta avtal är att minst två leverantörer kontinuerligt ska kunna ha organisationer igång med erforderligt antal personal och UL för att ha kapacitet att utföra styckvisa/löpande våtrumsrenoveringar enligt fastställda utförandetider. Vidare att teckna ett antal ramavtal för förnyade konkurrensutsättningar avseende större/planerade arbeten i och i samband med våtrumsrenoveringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45431000 Golv- och plattläggning, 45431200 Montering av väggplattor, 45442100 Målning, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen