497938-2017 - ResultatSverige-Sädertälje: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1076 Medicinteknisk utrustning Södertälje, Salem, Flen, Katrineholm Vingåker och Nykvarns kommun.
Referensnummer: 17/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av medicinteknisk utrustning såsom sängar, madrasser, rollatorer, gåbord, positionering hjälpmedel mm för Södertälje, Salem, Flen, Katrineholm, Vingåker och Nykvarns kommun. Varje område antas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Medicinteknsik utrustning enligt prisbilaga.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33192100 Sjukbäddar, 33192120 Sjukhussängar, 33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn, 33194110 Infusionspumpar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier, 39512300 Madrassöverdrag, 39522510 Luftmadrasser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1. Sängar och sängbord
2. Madrasser
3. Personlyftar
4. Lyftselar
5. Hygienhjälpmedel
6. Förflyttningshjälpmedel
7. Överflyttningsplattform med uppresningsstöd
8. Dynor
9. Positionering
10. Tyngdtäcken
11. Fallskyddsmattor
12. Tryckavlastning för häl
13. Kognitiva hjälpmedel
14. Gånghjälpmedel
15. Gåbord
16. Rullstolar
17. Arbetsstolar
18. Manuped (arm och bencykel)
19. TENS
20. Småhjälpmedel
21. Volyminfusionspump och sprutpump
22. Droppställning för infusion- och injektionsbehandling
23. Spoldesinfektor
24. Diskdesinfektor bänk
25. Andningsmask
26. Enhetsbunden sug