498066-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skärhamn: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ref.2020-107 Fordon - Personbilar 2021
Referensnummer: 20/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling avseende personbilar för kommunerna Kungälv, Stenungsund, Tjörn, Lilla Edet samt bolaget SOLTAK AB.
Kommunerna och bolaget ingår i ett samarbetsavtal kring fordon via ”Centraliserad Fordonshantering”.
Fordonsflottan för de fyra kommunerna inklusive bolaget omfattar ca. 400 personbilar där fordonen generellt byts ut vart tredje år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna Kungälv, Stenungsund, Tjörn, Lilla Edet samt bolaget SOLTAK AB, nedan benämnt beställare, genomför en upphandling avseende personbilar och inbjuder leverantörer att lämna anbud. Beställaren ingår i ett samarbetsavtal kring fordon via ”Centraliserad Fordonshantering” som blir leverantörens kontakt under avtalsperioden.
Upphandlande myndighet
Upphandlingen administreras av Upphandlingsenheten vid Tjörns Kommun.Avtal tecknas av var och en av de upphandlande myndigheterna.
Upphandlande myndigheter:
Tjörns kommun, 212000-1306
Tjörns Bostads AB, 556530-7260
Tjörns Måltid AB, 556762-5164
Tjörns Hamnar AB, 556215-6033
Stenungsunds kommun, 212000-1298
Kungälvs kommun, 212000-1371
SOLTAK AB, 556939-1187
Lilla Edets kommun, 212000-1496