498067-2023 - ResultatSverige-Borlänge: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fastighetsbesiktning
Referensnummer: ABBE 2022/748
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrager omfattar
• riskanalyser för omgivningspåverkan mot tredje man
• framtagande av gränsvärden för vibrationer, redovisning av byggnaders konstruktion framtagande av plan för vibrationsmätning och tillkommande kontroller
• framtagande av plan för besiktningsinsatser
• besiktning och dokumentation av befintliga förhållanden i anslutande fastigheter och anläggningar med tillhörande konstruktions- och utrustningsdelar innan, under och efter entreprenadarbeten
• vibrationsmätning
• att göra ansvarsbedömningar då fråga uppkommer om skadeansvar för beställaren eller hans entreprenör på grund av utförda arbeten
• slutdokumentation efter utfört uppdrag
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att tecknas med ett (1) konsultföretag med en avtalstid på maximalt sex (6) år.
Den uppskattade årliga uppdragsvolymen uppgår till ca 2 mkr/år totalt för ramavtalet.
Den sammanlagda takvolymen är 15 mkr för de sex åren.