49807-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Skelett-Lunglab/Lunglab Osh 2018
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling syftar till att byta ut befintlig utrustning på skelett och lunglab:
—lab4 Mediel Arcoma Arco Ceil T1, Arco Table NT, Arco Comb och Arco Sphere där man 2017 gjorde ca 8000 st. undersökningar och.
—lab 5 lunglab Mediel Arcoma Arco Comb x 2 med luftgapsteknik där man i dagsläget gör ca 3300 st. undersökningar/år.
Avsikten är att ny utrustning placeras i befintliga lokaler, se bifogade ritningar på lab 4 rum 525 respektive lab 5, rum 522 och 523.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33111000 Röntgenapparatur
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Enligt förfrågningsunderlag
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej