498083-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tranås: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter för Broteknik
Referensnummer: IN423097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för tekniska konsulttjänster inom projektering och besiktning av broar och dylika byggnadsverk.
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Tranås kommun avser att genom denna upphandling teckna ramavtal för tekniska konsulter inom området broteknik.
Upphandlingen omfattar bedömning/inspektion av renoveringsbehov, projektering och byggledning vid renovering av broar/tunnlar och vid anläggning av nya broar. Arbeten som kan vara aktuella inom ramavtalet är att ta fram underlag för hur broar ska renoveras eller vid behov ersättas, även projektering av nya broar kan komma att ingå. Broinspektioner med bedömning av åtgärdsbehov kan också bli aktuellt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322300 Konstruktion av broar, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragens storlek, antal och karaktär kan under avtalsperioden variera och är inte kända vid upphandlingstillfället. Tranås kommun köper denna typ av tekniska konsulttjänster löpande. Vissa projekt av avvikande/särskild karaktär kan komma att upphandlas separat. Med avvikande karaktäravses komplexa och/eller unika projekt.
AUA.22 Objektets läge
Uppdragen sker till största delen i Tranås tätort, men kan även finnas utspridda inom hela Tranås kommun.