498111-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel färsk frukt, grönsaker och potatis
Referensnummer: TF2020/688
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun inbjuder härmed anbudsgivare att lämna anbud avseende upphandling av Livsmedel Färsk frukt, grönsaker och potatis i enlighet med förutsättningar angivna i detta upphandlingsdokument samt bifogade formulär/bilagor.
Omfattning och bakgrund
Anbudsgivaren ska leverera livsmedel till Enköpings Kommun enligt upphandlingsdokumentet samt anbudsgivarens anbud.
Enköpings kommun har ett behov under avtalsperioden att köpa livsmedel inom nämnda varugrupper till kommunens skolor, förskolor, vissa äldreboenden samt caféverksamhet och restaurangskolan.
I upphandlingen ingår det transporter till varje angiven enhet inom kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen