49816-2019 - ResultatSverige-Karlstad: Gasinstallationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska och tekniska gaser
Referensnummer: UE/180216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45333000 Gasinstallationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av gaser och gasblandningar för medicinsk och tekniskt bruk. Därutöver ingår hyra av tankar och gasflaskor samt utbildning och service. För Anläggningsbeskrivning centralgassystem se bilaga 3.
— Upphandlingen omfattar samtliga verksamheter således även gaser till kostenheten, folktandvården och ambulanssjukvården.
— Privata vårdgivare som har avtal med landstinget (exempelvis läkare, vårdcentraler, ambulans) ska om de önskar ha möjlighet att nyttja landstingets avtal.
Beräknad avtalslängd är fyra (4) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska gaser, vilket innebär leverans av gaser och gasblandningar för medicinsk och tekniskt bruk.