Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inventering och utredning rörande naturvård i landmiljöer
Referensnummer: UH-2017-073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73112000 Marin forskning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter upphandlar ramavtal vilket omfattar utförande av bl.a. naturvärdesinventeringar, landinventeringar och utredningar, förstudier m m rörande biologisk mångfald i landmiljö. Detta för att bevara den biologiska mångfalden för samtliga avropande myndigheters behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73112000 Marin forskning, 98361000 Marinakvatiska tjänster, 77231400 Skogsinventering, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat, 90700000 Miljötjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen