498198-2018 - ResultatSverige-Borlänge: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad - Om- och tillbyggnad av Gylle Skola
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds att lämna anbud på samverkansentreprenad med Totalentreprenad som utförandeform. Objektet eller ”Projektet”, avser därför om- och tillbyggnad av de befintliga skolbyggnaderna. Genomförandet av Projektet är uppdelat i två skeden. Skede 1 är en projekterings- och utvärderingsfas i samverkan som regleras av Partneringavtalet och ABK 09. Skede 2 är en detaljprojekterings- och utförandefas i samverkan som regleras av Entreprenadkontraktet, avsnitt AFD i dessa administrativa föreskrifter och ABT 06.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen