498343-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänst DS2017-1802.
Referensnummer: 17/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett (1) städavtal kommer att tecknas för hela Danderyds sjukhus.
Avtalstid 3 år, med option avseende förlängning om 1 år i taget under max 2 år.
Uppdragsvolymen kommer att förändras, utifrån sjukhusets skiftande behov, under avtalstiden.
Syfte.
Sjukhusens strävan är att förbättra hälsan för den enskilde patienten genom att erbjuda bästa tänkbara omvårdnad och medicinska expertis. Städningen på DSAB betraktas som en del av det totala vårdarbetet.Städning är en viktig förutsättning för god hygien.
Städupphandlingen skall leda till tydligt avtal med en leverantör och som är kreativ och lyhörd för verksamhetens behov samt har en god samarbetsförmåga. Med städavtalet skall verksamheterna få en kvalitativ och ur vårdhygienisk synvinkel godkänd städning till ett konkurrenskraftigt pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Danderyds sjukhus AB avser upphandla städtjänster för Danderyds Sjukhusområde.
Bakgrund.
Danderyds sjukhus är ett av de större akutsjukhusen i Sverige. Vi bedriver universitetssjukvård med utbildning och forskning kring våra vanligaste folksjukdomar.
Danderyds Sjukhus AB är ett helägt dotterbolag till Landstingshuset i Stockholm AB. Vi erbjuder specialistvård med huvudsaklig inriktning på internmedicin, kardiologi, ortopedi, obstetrik och gynekologi samt kirurgi och urologi.
Sjukhuset är, tillsammans med hälftenägda BB Stockholm, norra Europas största förlossningssjukhus.Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) driver landstingets psykiatri för barn- och ungdomar, vuxna och äldre och har även specialiserad beroendevård och rättspsykiatri.
Danderyds Sjukhus AB avser nu att upphandla städtjänster på förvaltningsobjektet Danderyds Sjukhusområde. Följande förutsättningar gäller för upphandlingen:
Sjukhusens strävan är att förbättra hälsan för den enskilde patienten genom att erbjuda bästa tänkbara omvårdnad och medicinska expertis. Städningen på DSAB betraktas som en del av det totala vårdarbetet.
Städning är en viktig förutsättning för god hygien. En väl anpassad städning skapar dessutom ett positivt helhetsintryck.
DSAB genomför en upphandling med avsikt att upphandla en leverantör för löpande städtjänster anpassade efter respektive verksamhets behov.
Städupphandlingen skall leda till tydligt avtal med en leverantör och som är kreativ och lyhörd för verksamhetens behov samt har en god samarbetsförmåga. Med städavtalet skall verksamheterna få en kvalitativ och ur vårdhygienisk synvinkel godkänd städning till ett konkurrenskraftigt pris. Särskilda krav ställs på miljömässighet.
Upphandlingsföremålet.
Målet med upphandlingen är att teckna avtal avseende en städtjänst som täcker sjukhusens krav på effektiv och patientsäker städning. Leverantören skall självständigt ansvara för den totala servicen, så att avtalad kvalitetsnivå för respektive lokal uppnås, vilket innebär införande av ett system för fastställande och bedömning av städkvalitet enligt DS2451-10 SV (Dansk hygienstandard) och INSTA 800:2010(INSTA 800).
Generella mål.
Beställaren eftersträvar att teckna avtal med en Leverantör med en stor flexibilitet, anpassningsförmåga och samarbetsvilja där fokus på hög leveranssäkerhet, jämn kvalitet över tid och patientsäkerhet är viktigt. Utveckling av uppdraget är en vital del av avtalet.
Beställaren vill att uppdraget drivs och utvecklas på ett sätt som säkerställer tjänsteleveransen och kvaliteten på uppdraget så att Beställarens personal kan ägna sig åt sin kärnverksamhet.
Ambitionen är att uppdraget ska utföras på så sätt så att:
Det är synligt rent i alla lokaler på en konstant och fastställd nivå.
Ett positivt helhetsintryck där förväntningar på en god och säker vårdmiljö uppnås.
Städningen bidrar till att smittspridning minimeras.
Städytornas avsedda funktioner upprätthålls och onödigt slitage undviks av lokalerna, inventarier och material.
En god och säker arbets- och vårdmiljö för de som vistas i lokalerna uppnås.
Beställarens miljökrav och miljömål infrias med ambition att minska miljöpåverkan.
Beställarens säkerhetskrav uppfylls.
Tidsplan.
Danderyds Sjukhus har planerat att genomföra upphandlingen enligt nedanstående tidsplan.
Anbudsförfrågan publiceras: Måndag 11 december 2017.
Visning och information: Tisdag 19 december 2017.
Frågor ställs senast: Onsdag 3 januari 2018.
Frågor besvaras senast: Fredag 12 januari 2018.
Anbudsinlämning senast: Söndag 21 januari 2018.
Anbudsöppning: Måndag 22 januari 2018.
Tilldelningsbeslut (preliminärt): Måndag 5 mars 2018.