Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kopiatorer och MFP
Referensnummer: KS 001059/2018-900
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leasing av kopiatorer och multifunktionsprinter samt tillbehör, underhåll, support,service och utbildning m.m.
Båstads kommun har idag ca 50-60 MFP/kopiatorer där huvuddelen av dessa planeras att bytas ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leasing av kopiatorer och multifunktionsprinter samt tillbehör, underhåll, support, service och utbildning m.m.
Båstads kommun har idag cirka 50-60 st MFP/kopiatorer och huvuddelen av dessa planeras att bytas ut.