See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ramavtal avseende marknadsundersökningstjänster
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att teckna ett ramavtal som kan tillgodose Pensionsmyndighetens behov av undersökningar och analyser inom pensionsområdet. Undersökningarna och analyserna ska ligga till grund för utvärdering och vidareutveckling av myndighetens verksamhet på strategisk och operativ nivå. Undersökningarna och analyserna ska även kunna utgöra underlag i myndighetens utredningsarbete som ofta mynnar ut i informationsinsatser, kommunikationsinsatser och rapporter av olika slag. Dessa insatser och rapporter riktar sig mot beslutsfattare, pensionsbranschens aktörer samt pensionssparare och pensionärer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92378:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79310000 Marknadsundersökningar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Pensionsmyndigheten ska ges möjlighet att beställa eventuella ytterligare tjänster som anbudsgivaren erbjuder inom marknadsundersökningsområdet.