498671-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkivtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och destruktion av arkivmaterial.
Referensnummer: 050025-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92512000 Arkivtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser transport och destruktion av Försäkringskassans gallrade handlingar, enligt särskilda säkerhetsrutiner, som idag förvaras i Försäkringskassans centralarkiv i Östersund.
Omfattning.
Försäkringskassan har behov av ca 12 stycken transporter och destruktion av arkivmateiral per år under avtalets år 1 och år 2.
Vid eventuell förlängning kommer behovet av destruktion av arkivmaterial minska med mellan 40-50 % Försäkringskassan avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Anbudets giltighetstid.
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med 2018-04-04.
För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att lagakraftvunnet avgörande av överprövningen föreligger.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 92512100 Arkivförstöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen