Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parenteralt järn 2019
Referensnummer: 2018-O000807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser succesiva inköp av läkemedel parenteralt järn på rekvisition för Region Skåne och för annan juridisk person som genom Avtal getts möjlighet av Region Skåne att nyttja detta Avtal. Beräknad avtalsstart 1.1.2019.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33620000 Läkemedel för blod, blodbildande organ samt hjärta och kretslopp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen