498886-2018 - ResultatSverige-Västervik: Röntgenapparatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skelett-Lunglab/Lunglab Osh 2018
Referensnummer: 2018-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att byta ut befintlig utrustning på skelett och lunglab:
—lab4 Mediel Arcoma Arco Ceil T1, Arco Table NT, Arco Comb och Arco Sphere där man 2017 gjorde ca 8000 st undersökningar och
—lab 5 lunglab Mediel Arcoma Arco Comb x 2 med luftgapsteknik där man i dagsläget gör ca 3300 st undersökningar/år.
Avsikten är att ny utrustning placeras i befintliga lokaler, se bifogade ritningar på lab 4 rum 525 respektive lab 5, rum 522 och 523.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbyte av lab 4, skelett-lunglab samt lab 5 separat lunglab