See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konstgestaltning till två delområden för Masthuggskajen
Beskrivning: Exploateringsförvaltningen i samarbete med Göteborgs Konst bjuder in konstnärer och konstnärsgrupper att lämna intresseanmälan gällande upphandling av konstgestaltning till två delområden för Masthuggskajen – ett av norra Europas mest omfattande stadsutvecklingsprojekt. Stadsdelen kommer innebära att Göteborgs centrum växer västerut, får en tydlig anknytning till vattnet och gör staden mer klimatanpassad för framtiden.
Föregående meddelande: 541389-2023
Intern identifierare: EXF-2023-01814
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandling av konstgestaltning till två delområden för Masthuggskajen – ett av norra Europas mest omfattande stadsutvecklingsprojekt. Stadsdelen kommer innebära att Göteborgs centrum växer västerut, får en tydlig anknytning till vattnet och gör staden mer klimatanpassad för framtiden.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 Östra Masthuggskajen
Beskrivning: Upphandlingen avsåg två uppdrag gällande ny konstgestaltning till Masthuggskajen, den nya stadsdelen mellan Järntorget, långgatorna och hamnen. Konsten ska idémässigt fungera över tid och på olika sätt utgå från eller relatera till det sammanhang den placeras i. Syftet med uppdragen är att stärka och tillföra estetiska, sociala och konstnärliga värden till platsen.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 Västra Masthuggskajen