49892-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av transformatorer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Reservkrafts- och ställverksarbeten.
Referensnummer: 2.4-188/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50532200 Reparation och underhåll av transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för arbeten med bränsledriven reservkraft och med ställverk/transformatorer. Även arbete med batteridriven reservkraft kan komma att ingå.
I uppdraget ingår även att på fast pris göra tillsyn/skötsel av anläggningarna.
Initialt ingår i upphandlingen 6 st. reservkraftsaggregat. Beställaren planerar att ca 50 ställverk per år genomgår service inklusive termografering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31682530 Reservkraftstillförsel, 45315400 Högspänningsanläggningar, 50532300 Reparation och underhåll av generatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen