498922-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsrobot
Referensnummer: DS 2020-1797
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Operationsrobot Da Vinci med mjuk- och hårdvara för anpassning och funktion för Integrated Table Motion (ITM) samt operationsbord för robotkirurgi, TrueSystem 7000dV med tillbehör. Operationsroboten ska nyttjas för minimalinvasiv multikvadratkirurgi för avancerad kolorektal, bukvägg, gynekologisk samt urologisk kirurgi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik, 33169000 Kirurgiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en (1) operationsrobot för minimalinvasiv multikvadrantkirurgi för avancerad gastrointestinal, kolerektal, gynekologisk, urologisk samt thoraxkirurgi, samt ett (1) operationsbord för robotkirurgi, TrueSystem 7000dV med tillbehör.