498959-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utrustning till reningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandtvättsanläggning.
Referensnummer: 17MB966
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252200 Utrustning till reningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten och Avfall är i behov av en ny sandtvätt inkl. serviceåtaganden.
Den sandtvättanläggning som finns på Norsborg i dagsläget är i dåligt skick och behöver bytas ut. Norsborgs vattenverk behöver även höja sin produktion, vilket vi bedömer att en ny sandtvätt skulle kunna bidra till. Detta genom att en förändrad tvättprocess skulle kunna ge en annan kvalitet på den tvättade sanden och därigenom öka långsamfiltrens prestanda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42912300 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten, 42912330 Vattenreningsutrustning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen