498986-2022 - ResultatSverige-Lerum: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster Lerums kommun
Referensnummer: 21/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun inbjuder genom de förtroendevalda revisorerna till anbudsinlämning avseende revisionstjänster enligt detta upphandlingsdokument.
Upphandlingen avser sakkunnigt biträde till kommunens revisorer för granskning av kommunens verksamheter samt sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna i de kommunala bolagen och stiftelserna. Därtill kommer lagstadgad revision i kommunens bolag och stiftelser (yrkesrevision). I upphandlingen ingår även en option på administrativt stöd. Uppdragen avser räkenskapsåren 2022 t.o.m. 2026.
Revisorerna disponerar för närvarande 1 140 000 kr per år för upphandling av sakkunnigt biträde för den kommunala revisionen. Utöver detta tillkommer ovan nämnda revisionella tjänster för kommunens bolag och stiftelser samt option på administrativt stöd.
För en närmare beskrivning av uppdraget se kapitel 3.
Observera att tilldelning av denna upphandling kommer att ske under september 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen