Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemiskt tekniskt TvA 2018
Referensnummer: RS 2018-00058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39831000 Tvättmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende tvättmedel och kem tekniska produkter som skall användas vid Regionservice Tvätteriet Alingsås.
Vid Tvätteriet tvättas textilier avsedda för vård och omsorg, ca 10 000 ton/år.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en/flera leverantör/er.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14400000 Salt och ren natriumklorid, 24312000 Metalliska halogener; fixernatronkloriter, klorater och perklorater, 24312220 Natriumhypoklorit, 24315300 Väteperoxid, 24323210 Ättiksyra, 24327000 Diverse kemiska produkter, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831250 Sköljmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen